En liten tripp i jobbet

Små resor är också resor. Jobbresor är också resor.

I morgon åker jag till Örebro, jag ska vara där på ett möte på måndag. Jag hade först tänkt ta nattåget. Det ska komma fram vid tio över nio och mötet börjar tio. Rätt lagom. Och jag gillar ju att åka tåg. Men med en resa för ett par år sedan i färskt minne tyckte jag inte det kändes helt tryggt.

Den gången skulle jag på ett möte i Stockholm, jag tror det började nio. Jag hade alltså minst två timmars marginal. Det räckte inte. Inte kul allt komma för sent, när man åker ner bara för ett möte på några timmar.

Alltså blir det flyg till Bromma i morgon och sedan vidare med tåg till Örebro och hotellövernattning. Jag kommer i god tid, utvilad och med god frukost i magen till mötet. Det blir nog bra.

Dessutom passar jag på att träffa min bror i Stockholm en stund innan tåget går. Jag måste komma ihåg att fråga honom om vad han tycker om planerna på nytt operahus i Stockholm. Jag tycker det vore jätteläckert med ett landmärke, som i Köpenhamn, Oslo eller Sydney. Men jag vet att min bror är mer traditionellt lagd. Och det är han som faktiskt går på opera, inte jag.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s