Brukar du lämna kvar dina utlästa böcker på hotellet? Det är väl en fullt naturligt aktivitet. I somras, när jag och min dotter var ute och reste i tre veckor, bodde vi på flera ställen där det fanns hyllor med kvarlämnade böcker. Vi hade själva med oss ett försvarligt pocketbibliotek, men det räckte inte alls till. Vi tog flera gånger tillfället i akt att byta böcker vi båda redan läst ut mot ”nya” från hyllan.
Om det inte fanns någon hylla lämnade vi ibland böcker ändå – varför tynga packningen med utlästa böcker? Vi är förstås inte ensamma att resonera på det viset. Aftonbladet skriver om en sammanställning som den brittiska hotellkedjan Travelodge gjort av de mest kvarlämnade titlarna 2010. På femte, sjunde och nionde plats kom Millenniumtrilogin. Andra på listan är Twilight och Dan Brown. Så långt ingen konstigt. Det enda anmärkningsvärda är Aftonbladets rubrik, som lyder ”Har britter tröttnat på Millennium?”. Har inte Aftonbladet missförstått någonting här?
Det var en bok vi verkligen inte gillade av de vi läste under resan i somras. Men den slängde vi i papperskorgen, så den skulle inte ha kommit med i statistiken!
Og det står ingenting om hvor mange av bøkene som var BookCrossing-bøker. Dem er det jo meningen at man skal legge igjen. 🙂